search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
VMM’de template ile yeni sunucu oluşturma
Posted in Virtual Machine Manager | No Comment | 3,139 views | 15/01/2009 02:10

Saatlerdir süren testler sonrası, bir türlü VMM üzerinde Sysprep yapamamış bulunmaktayım. Sorunu bir türlü çözebilmiş değilim ne yazık ki. Umarım sizde aynı sorun meydana gelmez. Normalde template oluşturma işlemi çok basit bir işlem olmasına rağmen, template’ten vds oluşturma işi işkenceye dönüşebiliyor. Fakat genel olarak neler yapılması gerektiğini anlatmak istiyorum.

Öncelikle source makinanın Administrator şifresi, mutlaka boş olmalı. Yani hiç bir şifre girmemeniz gerekiyor. Böylece sysreping adımında, VMM’in gerekli ayarlamaları yapabildiği söyleniyor. Gerçi benim yaptığım testlerde, bu şifre boş olsa bile bu adımda takılmış durumdayım.

Bunun dışında, makina üzerine virtual guest services’i kurmanız gerekli. Zaten VMM üzerinde, sunucuya sağ tıklayıp, “install virtual guest services” diyerek, kolay bir şekilde kurulum yapabiliyoruz.

Bu işlemlerden sonra makinanın üzerine sağ tıklayıp, “New Template” demeniz gerekiyor. Birkaç adım daha atladıktan sonra en önemli adıma geçiyoruz, yani sysrep adımı. Burada VMM sizden sunucu adı, product key, admin password gibi bilgiler talep ediyor. Fakat girseniz de anlayamadığım bir şekilde vds oluşturamıyorsunuz. Fakat bunu da şu şekilde aşabilirsiniz. Windows Server ürününü, öncelikle kendi içersinde sysrep’leyip daha sonra aşağıdaki gibi “gerekli değil” diyebilirsiniz.

vmm-not-required

Böylece sanal sunucunun deployment işlemi gerçekleştirilirken, VMM sysprep yapmıyor ve bu adımı atlıyor. Tabi siz, işletim sistemi içinden sysprep yaptığınız için, herhangi bir sıkıntı oluşmuyor. VMM sysprep neden çalışmıyor bilmiyorum fakat çözümü bulur bulmaz buraya ekleyeceğim. Ben bulana kadar siz aynı sorunu yaşarsanız, yukarda anlatmış olduğum çözüm, sizi bir süre idare edecektir. İyi çalışmalar hepinize..Leave a Reply