search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Posted in Hayattan | No Comment | 4,085 views | 28/02/2009 16:21

Tamer Hoca’nın güzel bir sözü vardı bugün. “Almak için daha fazlasını vermelisin. Hiçbir şeyin verimi 1’den büyük değildir. O halde yaptığın bir işte kazandırdığın kadarını asla alamazsın.” dedi. Yine güzel bir hayat tecrübesini anlattı bugün. Tamer Hoca’dan hem Makina Dinamiği hem de Sistem Analizi alıyorum ve kendisini tanıdığım için gerçekten mutluyum (sınavlarda beni terleteceğini bilmeme rağmen)

İsmail Teke, Ahmet Koyun ve Tamer Kepçeler’den ders alabildiğim için kendimi çok şanslı sayıyorum. Bu tür hocalardan ders alabilmek her mühendislik öğrencisine nasip olmuyor. Artık kendilerinden ne kaparsak o kardır. Tamer Hoca’nın dediği gibi, şuan ne ekersen, okul bittiğinde onu biçersin.


Posted in Exchange Server, Windows Powershell | No Comment | 4,142 views | 27/02/2009 15:58

Exchange sunucusuna Telnet çektiğimizde karşımıza çıkan “220 exchange01.contoso.net Microsoft ESMTP MAIL Service ready” karşılama mesajını değiştirebiliriz. Bunun için yapmanız gereken Exchange Powershell’i üzerinden ya da normal bir powershell komut satırına Exchange Snappin ekledikten sonra aşağıdaki komutu yazmak olacaktır.

1
[PS] C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\Scripts>Set-ReceiveConnector "Default Connector" -Banner '220 Exchange 2007 Mail Servisine Hos Geldiniz'

Böylece “telnet localhost 25” yaptığınızda karşınıza çıkacak karşılama mesajının değişmiş olduğunu göreceksiniz.


Posted in Virtual Machine Manager, Windows Powershell, Windows Server | No Comment | 3,438 views | 21/02/2009 13:47

Powershell üzerinden Hyper-v sunucularını yönetebilmenizi sağlayan mükemmel bir library. Özellikle makinaların uptime oranlarını alabilmesi, sunucuları yedekleyebilmesi ve diğer yönetim işlemlerini yapabilmesiyle kendisini vazgeçilmez bir library haline getiriyor. Diğer bir güzel tarafı ise bu kütüphanenin de Microsoft’un açık kaynak kodlu yazılım dağıtım sitesi Codeplex üzerinden indirilebiliyor olması. İndirmek için: http://www.codeplex.com/PSHyperv adresine ulaşıp, sağ kısımdan Download linki yönergelerini izlemeniz yeterli.

Unutmadan bir not. Sunucunuza indirdikten sonra kütüphane ekleme işlemini:

1
. .\hyperv.ps1

şeklinde yapıyorsunuz. Yukardaki komut, “nokta boşluk nokta slash” şeklindedir. Bu kısıma dikkat edelim. Kolay gelsin.


Posted in Virtual Machine Manager | No Comment | 6,603 views | 20/02/2009 17:24

We have a new Hyper-V server which works on Core i7 CPU. We are testing Hyper-V performance and it’s really good so far. But you should do a bios update before creating vds on Hyper-V. Some screenshots from Server and SCVMM 2008 panel.

core7

corei7

In a few days, maybe I can share Bench tests. Right now, we are making tests with Linux OSs. Keep in touch with here.


Posted in Virtual Machine Manager | No Comment | 4,106 views | 20/02/2009 17:11

Eğer SCVMM üzerinde template yaratmaya çalışıyorsanız ve bu template Windows 2003 ise böyle bir hata almanız çok doğal efenim. Lakin ben alıştım bu uyarıyı almaya, siz de tırsmadan template yapımına devam edebilirsiniz.

Warning (10666)
Hardware changes while creating a template from a virtual machine are not supported and were ignored.

Recommended Action
Make any hardware changes to the template after you create the template.

Peki neden dolayı veriyor bu hatayı? Template yaratma sırasında ana template özellikleri ile sonradan yaratmaya çalıştığınız sunucunun hardware özellikleri farklı olursa bu hata oluyordur diye düşünüyorum. Şayet çok takılacak bir sorun değil. Zaten uyarı gördüğünüz gibi. Kolay gelsin.


Posted in Hayattan | 1 Comment | 4,981 views | 20/02/2009 17:07

R10 gibi bazı webmaster forumlarında böyle yanlış bir söylem dolaşmakta. Radore Hosting’de WordPress çalışmıyor, çalışsa da Rewrite desteği yok, yok efendim Akismet çalışmaz, sitenizi spamlar yer bitirir falan fln. Burası Radore Hosting tarafından barındırılmakta olan ve her özelliği çalışan wordpress tabanlı bir sitedir. Görebileceğiniz gibi linklerim de Rewrite, Akismet’im de var. Ayrıca Türkiye içi bağlantı olduğu ve Dell marka güçlü sunucularda barındırıldığı için sitem bir çok wordpress sitesine nazaran 10 kat daha hızlı. Başlığı bu şekilde attım ki merak edenler gelsin de görsünler bu yanlışı diye. Kolay gelsin..


Posted in Virtual Machine Manager | No Comment | 5,277 views | 20/02/2009 17:00

Yine ilginç bir hata daha. SCVMM üzerinde Windows 2003 Web Edition template’i oluştururken aşağıdaki hatayı aldım. Zaten bir aydır düzgün çalışan bir W2K3 template’i yapabilmiş değilim. Muhtemelen SCVMM’de bir hata var. Çünkü W2K8 sorunsuz çalışıyor.

Warning (2912)
An internal error has occurred trying to contact an agent on the hyperv02.fabrikam.contoso.net server.
(The directory is not empty (0x80070091))

Recommended Action
Ensure the agent is installed and running. Ensure the WS-Management service is installed and running, then restart the agent.

Yukardaki hata muhtemelen, C:\sysprep klasörünün yaratılmış ve dolu olmasından kaynaklanıyor. Bu sefer de o şekilde denemeyi istedim. Yalnız içersindeki .inf dosyasını sildim. SCVMM’in customize yapması için uğraşıp duruyorum anlayacağınız. Bakalım neler olacak..