search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
VMM (10660) – Hard disks are generalized.
Posted in Virtual Machine Manager | 1 Comment | 5,233 views | 21/01/2009 01:07

Daha önceki yazılarımdan bildiğiniz üzere, VMM template’lerini Windows sunucuları sysprep ettikten sonra yaratıyordum. Fakat bu işlemden sonra özellikle Server 2008’de hata almaya başladık. Öyle bir duruma geldi ki sunucuda mavi ekrana neden olan sorunlar oluşturabiliyor. Özellikle VMM deploy sırasında aşağıdaki hatayı alıyoruz.

Warning (10660) – Cannot install virtualization guest services on virtual machine SERVER because its virtual hard disks are generalized.

VMM’in konuyla ilgili tabiki yine çok general bir çözümü var.

Recommended Action – Install the virtualization guest services after the virtual machine has been customized.

Ne alaka? Zaten VMM servisleri kurulu olan bir makinada işlem yapıyoruz. Bu durumda bizden tekrar kurulum mu yapmamızı talep ediyorsun? Kurulumu meraktan tabiki yaptım fakat onda da hata verdi. Hata vermesinin nedeni sunucu üzerinde servislerin zaten yüklü olması. Bu durumda yapılacak iki şey kalıyor. Ya Server 2008’i bizim yerimize VMM sysprep’li hale getirecek ya da vm’i açmadan önce vm’in bulunduğu hostu, vmm üzerinden refresh edeceğiz. VMM üzerinden host’u refresh ettiğimizde:

untitled

Yukardaki gibi bir güncelleme oluyor sunucuda. Daha sonra vm’i başlattığımızda sorun olmadığını görüyoruz. Bu işlemlerin ardından şimdilik sunucu üzerinde deploy’dan kaynaklı bir mavi ekran hatası almadık. Kolay gelsin.

Düzeltme: Yukardaki durum, VHD’yi sysprep ettiğinizde karşılaşılan doğal bir durumdur. Mavi ekran gibi bir probleme sebep olmadığı görülmüştür. Fakat bilgi bütünlüğünü sağlamak için yazıyı düzeltmiyorum. Bilgilerinize..


Comments (1)

SRHT

January 26th, 2009
22:13:41

tebrikler pluvia:)Leave a Reply