search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Windows SMTP server üzerinde Basic Authentication
Posted in Hosting & IIS7, Windows Server | No Comment | 4,926 views | 07/08/2010 17:26

Radore Hosting’te son olarak Cluster mimarisinde çalışan SMTP servisini hizmete aldım. Tabi güvenlik gereği Relay ayarlarını çok dikkatli yapmam gerekiyordu. Bu yüzden her site için ayrı bir kullanıcı ayarlamak gerekiyordu. Kullanıcı için de Active Directory yapısını kullanarak, yeni kullanıcı açma probleminden kurtulmuş oldum. Böylece müşterilerin FTP kullanıcıları, SMTP için kullanılabilir hale geldi. Şimdi SMTP üzerinde neler yapmamız gerektiğine göz atalım.

Öncelikle SMTP ayarlarında bulunan Access tabına geçiş yapalım. Access tabının altında bulunan Authentication bölümüne tıklayın ve karşınıza çıkacak menüden Basic Authentication seçeneğini seçin.

Bu bölümü Apply diyerek kaydettikten sonra yine Access tabı altında bulunan “Connection” kısmına giriş yapın ve sunucularınızın bağlı bulunduğu ip aralığını girin. Böylece dışardan erişimi engellemiş olacaksınız.

Son olarak yine “Access” tabı altından Relay ayarlarına giriş yapın.

Yukarda görebileceğiniz gibi “Allow all computers which successfully authenticate to relay, regardless of the list below” seçeneğini işaretleyin. Bu ayarları yaptıktan sonra bu sunucunuzu sadece kullanıcı adı ve şifre ile Relay’a açmış olacaksınız. Kullanıcı adı ve şifre uygulamasının çalışıp çalışmadığını telnet üzerinden aşağıdaki gibi test edebilirsiniz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
telnet 127.0.0.1 25
Helo
Ehlo
AUTH Login
eXVzdWZvenR1cmtpbmZv (kullanıcı adı)
eXVzdWY (sifre)
mail from: yusuf.ozturk@domain.com
rcpt to: yusuf@domain.com
Test maili
.

Test amaçlı denemede, kullanıcı adı ve şifre Base64’e göre şifrelenmelidir.

Yukardaki bağlantı üzerinden ücretsiz olarak şifreleme yapabilirsiniz.Leave a Reply