search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Understanding Active Directory – Bölüm 1
Posted in Windows Server | No Comment | 6,221 views | 28/08/2009 11:21

Active Directory Partition: Domain partition, Domain ile ilgili user ve computer hesapları gibi bilgileri içerir. Replikasyon domain dc’lerine olur.

Configuration Partition: Forest yapısı, foresttaki domain yapısı, foresttaki dc’ler, DC’ler replikasyonu kimlerle yapıyor gibi tüm forestça bilinmesi gereken bilgileri içerir. Forest çapında replike edilir.

Schema Partition: Yedek parça havuzu. Objeler oluşturulurken buradaki attributelar birleştirilerek obje oluşturulur. Obje oluşturulurken hangi attributeların kullanılacağı object class’ında belirlenmiştir. Bu da forest çapında replike edilir.

Active Directory Application Directory Partition: Normalde database doğasında olmayan ama uyguluma destekliyorsa (DNS gibi) uygulama kendine ait datayı ad database’inde tutabiliyorsa, application directory’dir. DNS’lerde _msdcs.domain.com olarak tutulur ve service kayıtlarının tüm Active Directory DC’lerinde replike olmasını sağlar ve böylece High Available durumda olur.

KCC = Knowledge consistency checker. Bu service her DC’de çalışır ve 15 dakikada bir DC’nin diğer yapılarla görüşmesini check eder. DC’nin kimlerle replikasyonu gireceğini belirler. Replication sorununuz varsa, makinaların sağlıklı bir şekilde ayakta olduğundan eminseniz, DNS’i ve DNS’teki makinalara ilişkin kayıtları, delegasyon kayıtlarını ve forwarder’ları kontrol edin. Cache’leri boşaltın, tekrar elle topology’i check ettirin.

GRUPLAR
Global Group
ROOTDC’de iki tane group
GL_Sec
DL_Sec
Universal Group
Domain LOCAL group

Aynı haklara ve aynı ihtiyaçlara sahip objeleri Global gruplar altında toplamak gerekir:

MUHASEBE_GL
FINANS_GL
IK_GL

DOMAIN LOCAL: Kaynaklarda hak sahibi yapacağınız gruplardır.

Domain local
GLOBAL

Universal Group: Her yerden gözükür.

GLOBAL Group: Her yerden gözükür.

Global Katalog: Forest çağındaki objelerin nerelerde olduklarını, o objelere erişmek nerelere danışmak gerektiğini bilir. Serach işlemleri için kullanılır. Universal grupların üyelerinin kimler olduğunu sadece global katalog bilir. Mümkün olduğunca Universal Group kullanmayın. Sadece önemli hesapları universal group altında toplayın ve üyelikleri ile çok oynamayın. 2003 functional level kullanmıyorsanız replikasyon full olarak gerçekleşir.Leave a Reply