search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Hyper-V üzerinden Snapshot almak sorunlara neden olur mu?
Posted in Windows Server | No Comment | 5,516 views | 29/08/2009 03:54

Bugün bir müşterimiz ile görüşürken, böyle bir geri bildirim aldım. Hyper-V’nin Snapshot özelliğinin kullanılmasının ilerde sorunlara yol açtığı söyleniyormuş. Yaklaşık 1 yıldır Hyper-V üzerinden bu işi yapıyoruz ve Snapshot yüzünden kötü bir tecrübe yaşamadık. Aslında insanlarda, Snapshot’la ilgili yanlış bir düşünce var. Snapshot’lar daha çok yedekleme mantığıyla alınıyor ki bu çok yanlış. Hyper-V üzerindeki bir makinanın Snapshot’ını almamız halinde karşılaşabileceğimiz olumsuz durumları kısaca anlatmak gerekirse;

Untitled

1) Snapshot’lar, farklı bir lokasyonda, farklı bir AVHD dosyası üzerinde tutulmaya başlarlar. Siz sunucunuzu kullandıkça bu Snapshot dosyaları şişer ve iki farklı VHD üzerinden çalıştığınız için sunucudan alacağınız performans düşmeye başlar. Eğer sunucu diskini “Dynamically Expanding” olarak oluşturduysanız, performans kayıplarını pek hissetmeyebilirsiniz. Fakat “Fixed Size” olarak oluşturulmuş disklerde, ciddi performans kayıpları olduğunu göreceksiniz.
2) Snapshot’ı alınan sanal sunucuları, Cluster yapılarında kullanamazsınız. Cluster yapılan bir sanal sunucunun, snapshot’ı alınması halinde, Node’lar arasındaki geçişler sırasında makinanın network ayarlarında sorunlar meydana gelmektedir.
3) Snapshot’ı alınan makina, daha fazla disk alanı kullanmaya başlayacaktır. Çünkü farklı Snapshot state’lerine bağlı olarak farklı AVHD dosyaları oluşturulacak ve dosyalarınız bu AVHD dosyalarında saklanmaya başlanacaktır.
4) Fiziksel bir disk sürücüsü bağlı olan sanal sunucularınızın Snapshot’ını alamazsınız.
5) En önemli olumsuzluklardan bir tanesi de silinen Snapshot sonrası sanal sunucu üzerinde Merge işleminin gerçekleşmesinin gerekmesidir. Merge işlemi sırasında makinanın bir süre kapalı kalması gerekir. Merge işlemi sırasında eski AVHD dosyası ile VHD dosyası merge edilmeye başlanır. Merge süresi ne kadar uzun olursa, sanal sunucunuz da o kadar kapalı kalacak demektir.
6) Snapshot’ı olan bir sanal sunucuyu silmeniz, normal sunuculara göre daha uzun sürmektedir. Nedeni ise silme işlemine önce Snapshot’lardan başlanmasıdır. Tüm Snapshot’lar önce teker teker silinir, merge işlemi gerçekleşir ve sonrasında ana sunucu silinir.

Peki Snapshot’ların bu kadar olumsuz tarafı varken neden tercih nedeni olsunlar?

Tecrübelerimi paylaşmaya devam edeyim:

1) Öncelikle Snapshot’ları asla yedekleme aracı olarak görmeyin. Snapshot’lar daha çok yapacağınız riskli bir iş öncesi kullanabileceğiniz hayat sigortası gibi bir şey olsun. Yeni çıkan bir Windows Update öncesi Snapshot alarak, doğabilecek sistem sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Yalnız yapacağınız iş, Active Directory DC’leri üzerinde ise Snapshot’ın restore için fayda sağlayamayabileceğini unutmayın.
2) Sunucu üzerinde çok önemli ayarlar yaptınız. Bu ayarlarda bir problem olması halinde, sunucunuzun ilk günkü konumuna geri dönebilmesini istiyorsuz. İşte burada da Snapshot kullanılabilir. Fresh bir kurulum sonrası Snapshot alabilirsiniz. Fakat Fresh kurulumun Snapshot’ını almak yerine, komple VHD dosyasını yedeklemek, daha yararlı bir yöntem olacaktır.
3) Eğer sunucu diski “Dynamically Expanding” ise ve herhangi bir cluster yapısı kurmayı düşünmüyorsanız, sunucunuza ait Restore point’ler almanız sorun çıkarmayacaktır. Diskiniz üzerinde yer kaplayan AVHD dosyalarının, Snapshot için kullanıldığını bilin ve bunları silmemeye dikkat edin. Bu dosyaları silmeniz halinde, büyük bir veri kaybı yaşayıp restore point’i aldığınız konuma geri döneceğinizi hatırlayın.

CaptureSNP

Bununla birlikte asla yapmamanız ya da çok dikkat etmeniz gereken durumlar:

1) Snapshot sildikten sonra mutlaka disklerin Merge edilmesini sağlayın.
2) Snapshot’ı alınmış bir sanal sunucunun diskini asla Expand etmeyin! Disk büyütme işlemini gerçekleştirebilmeniz için tüm Snapshot state’lerini silmeniz ve ana sunucuyu kapatarak, Merge işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
3) AVHD dosyalarını asla silmeye çalışmayın. Bazı dosyaların silinmesi, tüm Snapshot’lara erişmenizi engelleyebilir.

CaptureSNP2

Bu arada Snapshot’ı alınmış sanal sunucuları, ilk Snapshot’ına döndürüp, ondan sonra silerseniz, VM silme işleminin daha hızlı gerçekleştiğini göreceksiniz. Bu da benden ufak bir ipucu olsun.Leave a Reply