search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Microsoft Office Outlook 2010’da mail sertifikası ekleme
Posted in Windows 7 | 2 Comments | 12,849 views | 01/10/2009 02:12

Şirket hesabım üzerinden mail gönderirken, sertifikalı yollamaya özen gösteriyorum. Aslında böylece o maili benim attığımı ispatlamış oluyorum diye düşünüyorum. İçersinde yazanları, onayladığımı gösterir bir işaret olduğunu düşünüyorum. Tabi bir de görünümü daha güzel oluyor Outlook’ta, bu da bir etken :) Örneğin sertifikalı bir mail geldiğinde, posta kutunuzda şu şekilde görüyorsunuz maili:

inbox

Microsoft Office Outlook 2010’da menüler değişmiş durumda. Bu yüzden screenshot alarak anlatması sizin için daha kolay olacaktır. Öncelikle email adresim için bir SSL sertifikası alıyorum. SSL sertifikası, satın aldığınız yere göre farklılık gösterebilir belki ama ben COMODO üzerinden aldığım sertifikayı, çift tıklama ile Windows7 üzerine yükledim. Şimdi sertifikamızı aktif hale getirmek ve her maile ekleyebilmek için aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

Öncelikle Outlook penceresinin üst sol kısmındaki File tab’ına geçiş yapıyorum.

file

Sonrasında File içersinden Options’a giriyorum.

options

Options altından, Trust Center’a geçiş yapıyorum.

trustcenter

Buradan ise Trust Center Settings altına düşmem gerekiyor.

trustcenterclick

Şimdi karşıma çıkan pencereden, Email security altına giriş yaparak, sertifikayla ilgili işlemleri yapmaya başlıyorum.

emailsecurity

Bu menüden sertifikanızı seçebilir, yayınlanma durumlarını ayarlayabilir, hatta GAL’a sertifikanızı publish edebilirsiniz.

publishgal

Sertifikanızı, OWA üzerinden de kullanmak istiyorsanız, OWA’nın ayarlarından da bu özelliği ayrıca aktif hale getirmeniz gerekiyor.


Comments (2)

Cagdas

December 23rd, 2010
18:48:57

Teşekkürler.

2010 da sertifika nasıl yüklenir öğrenmiş olduk.


huseyın

April 8th, 2011
22:44:56

hocam bırsey sormak ıstıyorum, e-mail sertifikası aldığımda toplu mail gönderiminde sıkıntı yaşarmıyım sizce? çünki ürün tanıtımı yapmak istiyorum sanal ortamda satış için ancak bir çözüm yolu bulamadım, toplu mail ile ilgili olarak bir öneriniz varmı yada sertifika ile ilgili olarak nasıl bir çözüm bulabiliriz, yardımcı olursanız sevınırım.Leave a Reply