search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
IIS7.5 üzerinde Web Farm ile NLB çalışması
Posted in Hosting & IIS7, Virtual Machine Manager, Windows Server | 2 Comments | 7,690 views | 21/10/2009 16:40

Bugün uzun zamandır yapmak istediğim fakat donanım yetersizlikleri ve vakit darlığı nedeniyle bir türlü yapmayı başaramadığım sistemi yarattım. Şuan 6 adet Windows Server 2008 R2 üzerinde tamamen yedekli bir yapıda çalışan bir IIS 7.5 Web Farm’a sahibiz. Teknik detaylara çok fazla girmeyeceğim fakat yaratmış olduğumuz yapıyı biraz gözünüzde canlandırın diye notlarımı yazacağım.

Çalışma için 2 fiziksel sunucu, 4 sanal sunucu kullanıldı.

Fiziksel sunucular:
VXEON01
VXEON02

Sanal sunucular:
INODE01
INODE02
VSPACE01
VSPACE02

INODE01 ile VSPACE01 -> VXEON01 üzerinde
INODE02 ile VSPACE02 -> VXEON02 üzerinde

VXEON01 ile VXEON02 üzerinde Cluster Shared Volumes ile Failover Cluster aktif durumda. Yani fiziksel sunucuda oluşacak donanımsal bir sorunda ya da update sonrası restart’ta diğer sunucuda çalışmaya devam ediyorlar.

VSPACE01 ile VSPACE02, kendi aralarında Clustered File Server. FTP hesapları ve IIS ayarları bu sunucu üzerinde tutuluyor.

INODE01 ile INODE02 ise Shared Configuration’a sahip Web Farm. Ayrıca kendi aralarında NLB’ler. İki sunucu da çalışır durumdayken hem siteye gelen ziyaretçilerin yükü bu iki sunucuya bölüştürülüyor hem de update nedenli bir restart’ta diğer sunucudan hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca external bir Clustered File Server kullanarak, sync problemlerini sıfıra indirmiş oldum. Ayrıca sunucular üzerinde Offline Files Caching aktif. Storage Server’ların ikisi de anlık olarak hizmet veremezse, IIS sunucusu kendi cache’inden hizmet veriyor.

Storage olarak kullandığımız Dell EqualLogic ile Clustered File Server arasında MPIO aktif. Ethernet kartlarından bir tanesi bile uçsa, diğeri üzerinden iletişim devam ediyor. Yine Offline Files özelliği sayesinde EqualLogic bağlantısı tümden gitmiş olsa bir cache’ten çalışmaya devam edebilir yapı. Offline Files Caching’i read only olarak ayarlayarak, kısa süreli erişim problemlerinden sonra yaşanılabilecek sync sorunlarını da engellemiş olduk.

Kurulan yapı kısaca bu şekilde. Kurulum ve yapılandırma yaklaşık 12 saatimi yedi fakat ortaya mükemmel bir sistem çıktı. NLB ile Cluster’ı aynı yapı içinde görebilmek harika bir duygu. Bu tür sistemler ile %100 online kalan shared hosting hesapları, artık hayal değil.


Comments (2)

Mahmut

December 4th, 2010
20:41:23

Merhaba

Yapmış olduğunuz NLB yapısını sanal sunucuları kullanmadan fiziksel sunucular arasında yapmak mümkünmüdür acaba. Yani 1 numaralı fiziksel sunucumda herhangi bir problem olduğunda sistemin 2 numaralı sunucudan çalışmaya devam etmesi şeklinde.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.


admin

December 11th, 2010
12:19:45

Merhaba Mahmut Bey,
Geç dönüşüm için kusura bakmayın. Aslında Hyper-V sanal sunucular ile fiziksel sunucular arasında bir fark bulunmuyor. Yani evet, sanallarda yapabildiğiniz her şeyi, fiziksellerde de yapabilirsiniz.
Yalnız NLB kullanırsanız, iki sunucuyu da aynı anda kullanırsınız. Eğer ki birinin fail olması durumunda, diğerinden devam etmek istiyorsanız, bu durumda Cluster kurmanız gerekiyor. Haftaya bununla ilgili cozumpark.com üzerinde bir webcast gerçekleştireceğim. Katılmanızı tavsiye ederim.
Kolay gelsin.Leave a Reply