search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Linux Qmail için antispam çözüm önerileri
Posted in Linux Server | 1 Comment | 8,326 views | 02/09/2010 01:16

Bugün ofiste Linux Sistem Yöneticisi arkadaşım Can ile Qmail üzerine konuştuk uzunca bir süre. Qmail için kullandığımız antispam çözümleri yetersiz kalmaya başladı bu aralar. Haliyle müşterilerden de şikayetler gelmeye başladı. Qmail üzerine ekstra olarak kurulabilecek çok sayıda ücretsiz antispam çözümü mevcut fakat bunların da ne kadar başarılı olacağı düşündürücü. Ayrıca qmail’de çok sayıda mail ve kullanıcı tutuyoruz. Kurduğumuz yazılımın Qmail’e ne gibi etki edeceğini bilmiyoruz. Belki kaş yapalım derken koca sistemi bozarak göz de çıkarabiliriz. Biliyorsunuz ki şirketler için mailler, websitesinden daha önemli durumda günümüzde.

Bir ara qmail’i postfix gibi sistemlerle değiştirmeyi bile düşündük. Fakat qmail hala en sağlam, en kararlı çalışan mail sistemlerinden bir tanesi. Bu nedenle kolay kolay vazgeçemiyorsunuz. Öncelikle aklımıza qsheff geldi.

Kendisi direk qmail sunucusu üzerine kurulan bir spam çözümü. Türk yapımı olması ve de ücretsiz olması bizi denemeyi düşündürttü. Fakat qmail üzerine kuruluyor olması bizim istemediğimiz bir problemdi. Bizim aradığımız, ayrı bir sunucuda duracak olan Spam Gateway tarzı ücretsiz bir çözümdü.

Spam Gateway tarzında bir diğer çözüm olarak Surgate ürününü gördük. Farklı bir sunucu üzerinde çalışabilen bir yazılım olmasına rağmen kendi rack’i üzerinden satılıyor. Bunun da lisans problemi mevcuttu. Ayrıca bugün telefon ile aradığımda ofislerini, akşam 18:30’dan sonra cevap alamadım hiç ofisten. Ender’in diğer ürünlerinin ne kadar pahalı olduğunu düşünürsek, bu ürünün de bizim boyumuzu aşacağını söyleyebilirim.

Son olarak aklımıza Forefront Protection 2010 kullanmak geldi. Exchange Server 2010 için üretilmiş bir gateway. İçerisinde antispam çözümü için Cloudmark kullanmakta. Yalnız Forefront’un nasıl adapte edilebileceğini henüz denemediğimiz için olup olamayacağı gibi bir öngörüye sahip değiliz şuanda. Muhtemelen çok büyük uyumsuzluklar çıkacak fakat yine de denemekten bir zarar çıkmaz. Forefront zaten aylık olarak lisansı ödenen, ucuz bir ürün. Ayrıca farklı bir sunucu üzerine kurulup, gateway olarak da kullanılabiliyor. İşe yaraması halinde çok faydalı olacaktır bizim için.

Bu arada sizden de öneri bekliyorum. Qmail için ne kullanmamızı tavsiye edersiniz, ne deneyelim. Neler yapabiliriz?


Comments (1)

Sinan ŞEN

November 4th, 2010
21:33:38

Merhaba Yusuf;
Gmail için sana magicspam’i tavsiye edebilirim.

http://www.magicspam.com/anti-spam-protection-qmail.phpLeave a Reply