search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Hyper-V R2 üzerinde Centos 5.2 Benchmark Sonuçları (Linux IC v2.1)
Posted in Linux Server, Virtual Machine Manager, Windows Server | No Comment | 4,456 views | 12/05/2010 20:33

İşte uzun bir zamandır beklediğimiz sonuçlar gerçekleşmeye başladı. Artık Linux Integration Components v2.1 ile birlikte Hyper-V Centos 5.2 destekler durumda. Her ne kadar IC2 ile birlikte Centos desteklenmeye başlansa da başarılı sonuçlar elde edememiştik. Özellikle işlemci kullanımına yönelik bir gelişme söz konusu değildi. Fakat v2.1 ile birlikte Microsoft’tan Centos’a başarılı bir destek gelmiş durumda. Şuanki IC ile birlikte 4 CPU ve Shutdown desteğinin gelmesi önemli gelişmeler arasında. Aşağıda Centos’tan almış olduğum test sonuçlarını ve ekran görüntülerini paylaşıyorum.

Test sonuçlarının ayrıntılı çıktısına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

Benchmark testleri için unixbench-5.1.2 kullandım. Ayrıca Cpu Stress için de aşağıdaki yazılımı kurdum.

Cpu Stress’de 4 işlemcinin de kullanıldığını görmek çok güzel. Eskiden işlemciler arasında yük dağılımı düzgün yapılamıyordu. Fakat yeni IC ile birlikte bu problem de giderilmiş gibi görünüyor.

Kişisel görüşüm, Hyper-V’nin Linux desteği konusunda çok yol aldığı. Fakat hala Linux üzerinde çalışan önemli bir projeniz olacaksa, vmware kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hyper-V IC v2.1, henüz çok yeni çıkmış ve hala Beta olan bir IC. Ciddi projeler için henüz kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Yalnız Microsoft’tan destek gelmeye devam ederse, Linux için daha iyi IC’ler çıkabilir ve biz de artık Hyper-V içersinde Linux kullanmaya başlayabiliriz.Leave a Reply