search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Cpanel’i SSH üzerinden tamir etmek
Posted in Linux Server | No Comment | 4,379 views | 15/01/2009 00:24

Geçen hafta bir müşterimiz, Cpanel ile ilgili sıkıntı çekiyordu. Bazı Cpanel dosyaları eksikti ve bazı servisler düzgün olarak çalışmıyordu. Cpanel clean install istese de, fix etmek için size pratik bir çözüm sunuyorlar. Cpanel ile ilgili sıkıntılarınız var ise aşağıdaki yolu deneyebilirsiniz.

Öncelikle SSH üzerinden ‘root’ olarak giriş yapın. SSH’a oturum açtıktan sonra, aşağıdaki komutları sırasıyla girin.

1
2
3
4
cd /scripts
./updatenow
./upcp --force
./fixeverything

Sunucu gücüne göre 10 dakika ila 30 dakika arası bir süre sonra Cpanel’iniz tamir edilmiş olacaktır. Daha sonra WHM üzerinden giriş yaparak, down görünen servisleri, aktif hale getirebilirsiniz. Servislerin kırmızıdan yeşile dönmesi, restart süresine göre 10 dakika bulabilir.

Servisleriniz, restart’tan sonra hala kırmızı olarak görünüyorsa, elle servis kontrolü yapmanız faydalı olacaktır. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız.

1
/etc/init.d/chkservd start

Anlaşılacağı üzere Cpanel servisleri, yukardaki komutun belirli periyodlarla çalıştırmasıyla kontrol edebiliyor. Yani bir servisi sizin kırmızı görmeniz, aslında o anda o servisin çalışmadığı anlamına gelmemesi lazım. Doğal olarak WHM üzerindeki servis sayfasının %100 doğru olacağı gibi bir garanti yok. Kolay gelsin..Leave a Reply