search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
yusufozturk.info şuan kısmi olarak Windows Azure üzerinde çalışıyor!
Posted in Hayattan, Windows Server | No Comment | 2,791 views | 07/01/2010 09:35

Bildiğiniz üzerine Windows Azure, PHP’ye destek vermeye başladı. Her ne kadar PHP dosyalarını, Windows Azure’ye geçirmek biraz uğraştırıcı gibi görünse de; çok yakın bir zaman içinde WordPress gibi scriptlerin Azure’ye hızlı geçişini sağlamak amacıyla değişik programlar çıkarılabilir. Zaten WordPress ile Azure’nin ortak bir çalışması olduğunu duymuştum. Bu da yakın bir zamanda Azure’den WordPress’e tam destek gelmesini sağlayabilir.

Şuan tek sorun, Rewrite gibi duruyor. IIS7.5 üzerinde Apache Rewrite özelliğini kullanıyorum fakat Windows Azure’nin .htaccess’e destek vereceğini düşünmüyorum ki vermemeli de aslında. Bunun yerine IIS7.5’taki Rewriting modülünün kullanımına izin verilirse (ya da belki veriliyordur) .htaccess’e gerek olmadan istediğimiz rule’ları oluşturabiliriz (biraz zor olacak belki).

PHP dosyalarını aktarmak biraz uğraştırıcı olduğu için ilk etapta sadece imajları Azure Storage’a taşıdım. http://azure.yusufozturk.info adresi üzerinden Azure Blob’a erişim sağlayabiliyorum. Bunu da Azure üzerinde verify ederek tanımlayabildiğimiz bir custom domain name kaydı ile sağlayabiliyoruz. Yalnız azure.yusufozturk.info adresi şuan direk erişimlere kapalı durumda. Örneğin http://azure.yusufozturk.info/images/logo.gif bağlantısına girerek, Azure Storage’taki logoma erişim sağlayabiliyorum.

Finaller sonrası vakit bulabilirsem, WordPress’imi Windows Azure’ye taşımaya başlayacağım.Leave a Reply