search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Türkiye Fiber Optik kablo üretim merkezi
Posted in Hayattan | 1 Comment | 5,166 views | 28/01/2009 22:42

4. Levent Sanayi sitesine döküm stajı için giderken, Türkiye Fiber Optik ihtiyacının %70’ini karşılayan “Fiberci” üretim tesisisin yol tabelasını? gördüm. Türk Telekom’un ilmik ilmik fiber kablo ile dokuduğu canım Türkiye’min fiberleri, meğer buradan, Himmet Usta’nın elinden çıkıyormuş. Bu arada belirtmek isterim, cidden gidip görmek istedim bu fiberciyi. Fakat yerlerini bulamadım bir türlü. Zaten sanayi sitesinden evimi bile zor bulurken, fiberciyi bulmak büyük başarı olurdu.

img_1570

Son olarak bilgilendirme de yapalım da, boş kalmasın burası. Fiberoptik ya da Optik fiber, kendi boyunca içinden ışığın yönlendirebildiği plastik veya cam fiberlerden oluşmuş bir optik fiberdir. Optik fiberler diğer iletişim malzemelerine oranla uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerlerde yapılabilmesine olanak verdikleri için fiberoptik haberleşme sistemlerinde çok sıklıkla kullanılmaktadırlar. Metal kablolar yerine fiber kabloların kullanılmasının nedeni, daha az kayba neden olmaları ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmemeleridir. Optik fiberler aynı zamanda bir çok sensör (alıcı) ve benzeri uygulamaların yapımında oldukça sık olarak kullanılmaktadırlar.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Fiberoptik

Not: Yukarda bahsi geçen “Fiberci” isimli ilan sahibinin Fiber optik üretmekle uzaktan yakından alakası yoktur, tüm telekom firmalarına saygıyla duyurulur.


Comments (1)

trash

January 29th, 2009
00:18:32

fiberoptik kablolar, canlılarda sinir sisteminin temelini oluşturan Synapse(sinaps) bağlantı noktaları temel alınarak oluşturulmuştur.