search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Soğutma Tekniği Finali Sınav Soruları
Posted in Hayattan | No Comment | 6,136 views | 02/06/2009 20:38

Bir çok kişi için süpriz oldu sınav soruları. Çünkü herkes kaskad ve absorbsiyon soruları beklerken, bambaşka bir soru çıktı. Hatta biz arkadaşlarla, Brayton çevrimi bekliyorduk fakat o da gelmedi. İlk şaşkınlık, soru kağıtları geldiğinde yaşandı. Soru kağıtlarında sadece text vardı :D Yani hiç şekil yoktu ve insanlara bi “alla alla” dedirtti. Düşünsenize, soğutma tekniği sınavı ve hiç şekil yok? Sorular dağıtıldıktan sonra gördük ki, sınav sorusu soğuk oda projesinin benzeriydi. İşte sorular:

1.) Kuru termometre sıcaklığı 23 derece olan İstanbul’da, 6 ton et soğutulacaktır. Etin -18 derecedeki bir soğuk odada saklanması istenmektedir. Etin donma sıcaklığı -1 derece olup; soğuk odadan, aydınlatmadan, infiltrasyondan ve çalışan kişilerden dolayı gelen ısı kazançları 35 KW’dır. Soğutucu akışkan olarak R12 kullanılacaktır. Soğutma işlemi 5 saat yapılacaktır. Kademeli soğutma işlemi yapılacaktır.
a) Sistemin akış şemasını çiziniz.
b) Sistemi lnP/h diyagramında gösteriniz.
c) Sistemin COP’sini hesaplayınız.

Soruda bunun dışında, etin donmadan önceki özgül ısısı, donduktan sonraki özgül ısısı ve donma ısısı mevcuttu. Soru kağıdının yanında R12 için lnP/h diyagramı verilmişti. Ben bile ısı proses öğrencisi olmama rağmen, yaklaşık bi 10 dk kafa yormak zorunda kaldım, nasıl yapılır acaba diye. Genel öğrencilerinden sınavı terk edenler bile oldu. Fakat soruyu çözünce, hiç de zor olmadığını, aslında Derya hocanın büyük bir iyilik etmiş olduğunu gördüm. Cidden bir final sınavı bu kadar kolay yapılamazdı. Kaldı ki 2. soru da çok basit bir soruydu ve aynı soru zaten ilk vizede gelmişti. İkinci soru ise Ters Carnot çevrimi ile ilgiliydi ve neden gerçek hayatta kullanılamadığını soruyordu.

Soğutma sorusuna eğer eşanjör kullanılarak yapılırsa, COP 3.5 civarı bir şey çıkıyor. Zaten gerçek bir sistemde eşanjör kullanarak yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Yalnız eşanjör kullanmadan yapacak olursanız, COP 2.2 gibi bir şey çıkıyor. 130 KW gibi bir evaparatör koymanız gerekiyor. Eti soğutmak için gerekli soğutma yükünü bulduktan sonra, 35 KW’ı üzerine ekleyip, %110 arttırım yaparak, evaparatör gücünü hesaplıyorsunuz. Soğutmanın aradan çıktığına çok seviniyorum. Derya hocaya teşekkürlerimi iletiyorum. Sayesinde soğutmayı gerçekten iyi anladım. Kalorifer tesisatını da onun sayesinde çok iyi anlamıştım. Sağolun hocam.Leave a Reply