search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Sen daha önce nerelerdeydin Windows Live Writer?
Posted in Hayattan, Windows 7 | No Comment | 2,835 views | 10/06/2009 20:11

Artık yazılarımı WordPress’in yönetim paneli yerine, Windows Live Writer üzerinden yazmaya başladım. Windows Live Writer, blog sitesi yazarları için mükemmel bir yardımcı. Üzerinde yapabileceğiniz çok şey var. Eklediğiniz resimleri değişik biçimlere getirtebilir, blog sayfasında nerede durmasını gerektiğini 2-3 tıklama ile ayarlayabilirsiniz. Örneğin resimleri sağa sola yaslama ya da tablo oluşturarak, farklı satır ya da sütunlara girdi ekleyebiliyorsunuz.

livewriter-edit Yanda görebileceğiniz gibi, Model ile ilgili girmiş olduğum yazıyı, Windows Live Writer üzerinde düzenledim. Öncelikle Table menüsünden 1×2’lik bir tablo yarattım. Sonrasıda resim ekleme tuşu ile yazıya eklemek istediğim resimleri seçtim. Resimleri, tablo içersine sürükledikten sonra, sağ taraftan resim üzerinde düzeltme işlemleri yapabiliyorsunuz. Örneğin üstteki resim ile alttaki resim arasında belli bir mesafenin olması, göze hoş gelecektir. Bu işlemi sağ taraftaki menüyü kullanarak çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz.

Ayrıca tablo boyutlarını çok rahat bir şekilde ayarlayabildiğiniz için, yazı ile resim arasında ne kadarlık bir boşluk olması gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz. Her sütun içersini de ayrı ayrı formatlayabildiğiniz için, sağa sola yaslama yapabilmektesiniz.

Program üzerinde 3 farklı görünüm seçeneği bulunmakta. Bunlar Edit, Preview ve Source. Ben İngilizce sürümünü kullanmayı tercih ettiğim için böyle. Belki Türkçe dil desteği de mevcuttur. Preview ile Edit bölümünden eklediğiniz yazıların, site görünümüne bakabiliyorsunuz. Ayrıca source ile yazdıklarınızın kaynak kodları görülebiliyor.

Resimler üzerinde de 7 farklı border ekleme özelliği var. Bunlar arasında en çok hoşuma gidenleri Drop Shadow, Photopaper ve Reflection. Reflection, yukarda görebileceğiniz gibi resime yansı ekliyor. Photopaper ile resimlerinize çerçeve ekleyebiliyor, Drop Shadow ile gölgelendirme ekleyebiliyorsunuz. Windows Live Writer ile yapabileceğiniz daha çok şey var. Ara ara neler yapabileceğiniz hakkında yazılar eklemeye çalışacağım. Kolay gelsin.Leave a Reply