search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Neler yapıyorum bu aralar?
Posted in Hayattan | No Comment | 3,316 views | 30/04/2010 23:20

Merhabalar,

Uzun zamandır blog’a post ekleyemiyordum. Gerek üniversitenin artan temposu, gerek Radore’deki işler, Arge yapmama engel oldu. Ortada Arge olmayınca da yazacak bir şey olmuyor tabiki. Fakat Radore’de işler biraz iyiye gitmeye başladı. Son bir kaç haftadır talihsiz olaylar nedeniyle sorunlarla uğraşıyordum, çoğu gün uykusuz da kaldım hatta. Fakat şuan sistem stabil hale girdi gibi. Ben de çalışmaya başladım tekrardan.

Öncelikle Radore’nin mail sistemi olan Exchange 2007’den kurtulduk. Çok sancılı bir süreç oldu ve sancıları hala sürüyor. Örneğin Genel Müdür Yardımcımız hala Outlook ile Exchange’e bağlanamadığından şikayetçi. Bunun dışında maillerimiz çalışmıyor diyen arkadaşlarımız da mevcut. Fakat az önce bu sorunu çözdüm diye ümit ediyorum. Çünkü yapıda çalışmaya devam eden Exchange 2007’yi kaldırdım.

Bununla birlikte yapımızda kalan son 2 DC’nin kaldırılması aşamasına geldim. Bu son 2 DC, yapıda bulunan son Windows Server 2008’ler. Diğer 3 DC ise, Windows Server 2008 R2 üzerinden hizmet veriyor. Böylece kalan son 2 sunucunun da yapıdan ayrılmasıyla, forest’ı bir üst seviyeye geçirebilmiş olacağım.

Az önce 5 yeni sunucunun kurulumuna başladım. Bunlardan ikisi, MSSQL Server 2008 R2 rolüne sahip olacak ve yedekli çalışacaklar. Böylece yeni Windows hosting paketlerimizin SQL’leri, R2 üzerinden açılmaya başlayacak. Bir diğer sunucu ise özel müşterilerimize yönelik yayına sokacağımız hosting sunucusu olacak. Bu sunucu üzerindeki hosting paketlerinde bulunan limitler müşteri ihtiyaçlarına göre belirlenip, fiyatlandırılabilecek.

Diğer sunucular ise Exchange sunucularımız olacak. 1 tanesi bizim için, yedekliliği sağlayacak. Diğeri ise müşterimizi yedeklemek amacıyla kullanılacak. Bu Exchange’ler, DAG olarak çalışacaklar.

Bu arada yakında çok sayıda Powershell scriptleri ekleme durumum olabilir Blog’a. SQL için Powershell scriptleri yazmaya başlamam gerekiyor. Benden şimdilik bu kadar..Leave a Reply