search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
İşletim sistemi ve tarayıcı kullanım oranları
Posted in Hayattan | 2 Comments | 3,849 views | 01/02/2009 12:02

Belirli aralıklarla haberler yayınlanıyor. Linux kullanımını %10 oldu, Firefox kullanımları %40’lara yükseldi.. Fakat birçok sitem olmasına rağmen ben hiç bir zaman bu kullanım oranlarını göremedim istatistiklerde. Benim siteme giren ziyaretçilerin %0.3’ü linux kullanıyorsa, bir webmaster için linux’un kullanım oranı %0.3’dür. Internet Explorer’ın bir düşüşü olduğu doğru. Yalnız bu düşüş Firefox değil, daha çok Chrome nedeniyle olmuş gözüküyor.

stats

Tarayıcılar kısmında olan soru işaretinin, Chrome olduğunu düşünüyorum. İstatistik yazılımı henüz güncellenmemiş demektir bu da. En yakın zamanda güncellemesini yaparak, bir kez de öyle bakacağım sonuçlara.


Comments (2)

Can HANHAN

February 1st, 2009
20:03:49

Microsoft ile ilgili bu kadar çok yazı yazarsan daha çok beklersin Linuxcuları :)


Yusuf Öztürk

February 5th, 2009
23:16:45

Genellikle sistem yöneticilerine yönelik yazılar yazıyorum. Bu yüzden Linux Server, Exchange Server gibi kategoriler var. Windows Vista ya da Ubuntu Desktop için eklemiş olduğum bir yazı yok. Bu da bizi şu soruya getiriyor. Acaba Linux Server kategorisine ağırlık versem, siteye gelecek olan sistem yöneticisi mutlaka linux mu kullanırdı? Her linux sistem yöneticisi, evinde Linux mu kullanıyordur acaba? En azından Can Özokur üzerinden yola çıktığımızda, arkadaşımın benden önce Windows7 kullanmaya başladığını söyleyebilirim. Açıkcası Linux Server üzerine daha fazla makale yazsam da yukardaki oranların değişeceğini sanmıyorum. Yalnız Linux Desktop üzerine yazılar olsa oranlar tabiki değişecektir :)Leave a Reply