search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Buhar Kazanı Projelendirme Programı
Posted in Hayattan, Isi Transferi | No Comment | 3,841 views | 03/02/2010 02:04

Makina Mühendisliği derslerinden bir tanesi olan Makina Tasarımı III dersi için almış olduğum 2 projeden bir tanesi, Buhar Kazanı projelendirmesiyle ilgiliydi. Çalışma basıncı ve özellikleri verilen D tipi Buhar Kazanı tasarımı yapmam gerekiyordu. Proje içeriği, yakıt analizinin yapılması, projenin hesaplandırılması ve de autocad çizimini kapsıyordu.

Başlarda Word üzerinde, hesap makinası kullanarak başladığım projeyi, sonrasında Excel’e dönüştürmeye karar verdim. Nedeni ise Buhar Kazanı hesaplarında, bazı sonuçların değişik parametrelere bağlı olarak farklı çıkması ve çıkan her farklı sonucun da yine işlemleri etkileyerek sonucu değiştiriyor olması idi. İterasyona gereksinim duyulan bir hesaplamada, Excel dururken hesap makinası ile işlem yapmak akılsızlık olsa gerek.

Excel’de yazmış olduğum program, sadece Fuel Oil yakıtlar için çalışıyor. Fuel Oil no 4, no 5 ve no 6 için yakıt analizini otomatik olarak yapabiliyor. Yine program sayesinde I-t diyagramını otomatik olarak çizdirebiliyor ve I değerlerine karşılık gelen t değerlerini de bu diyagram üzerinden okutabiliyorsunuz.

Yine örnek projeler seviyesinde kızdırıcı, buharlaştırıcı, ekonomayzer ve hava ısıtıcısı yüzey hesaplarını ufak sapmalarla yapmaya çalışıyor. Hesaplamış olduğu yüzeylerde bulunan boru sayılarını belirleyerek, ilk değerler ile son değerlerin uyuşup uyuşmadığını kontrol edebiliyor. Microsoft Office Excel 2010 üzerinde geliştirilen bu projeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Programda dizayn ya da mühendislik hataları bulunabilir. Kısa bir süre içinde yetiştirmem gereken bir projeydi. Fakat bir çok hesaplamada hakkını verdiğini düşünüyorum. Genelde bu tür Excel ya da Matlab projelerini paylaşmıyor olmama rağmen, okulumun bitiyor olması nedeniyle paylaşmayı uygun gördüm :)Leave a Reply