search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Batman Begins’den aklımda kalan diyaloglar
Posted in Hayattan | No Comment | 5,089 views | 15/01/2009 17:51

The Dark KnightBir türlü karar verememiş durumdayım. Acaba Batman Begins mi daha iyiydi yoksa Dark Knight mı? Başlarda Dark Knight daha iyi görünse de, izledikçe Batman Begins’in de aslında mükemmel bir yapıt olduğunun farkına varıyorum. Nolan gerçekten iyi bir iş çıkarmış. Özellikle filmdeki bazı konuşmalardan çok etkilemiş olduğumu belirtmek istiyorum. Mesela Batman Begins’ı geçen gün 3. kez izledim ve yine farklı duygulara kapıldım. Bruce Wayne ile Rachel arasında geçen ve beni çok etkileyen diyaloğu eklemek istiyorum.

Rachel: Job’s getting worse.
Bruce: Can’t change the world on your own.
Rachel: What choice do I have… when you’re too busy swimming?
Bruce: Rachel, all of… All this… It’s… It’s not me. It’s… Inside, I am… I am more.
Rachel: Bruce… deep down you may still be that same great kid you used to be. But it’s not who you are underneath, it’s what you do that defines you.

Aslında yazarken pek etkileyici gelmese de, film izlenirken büyük anlamlar ifade ediyor. Kaldı ki Bruce Wayne için de tokat gibi sözlerdi bunlar. Her ne kadar Bruce, sadece göz boyamak için böyle bir hayat sürüyor olsa da, Rachel’a birşeyler ima ederken, Rachel güzel laf koyuyordu. Rachel’ın, Bruce’un League of Shadows’a katılmadan önce de Bruce’a imalı sözler söylediğini görüyoruz. Farkettim de Rachel’ın öyle bir yozlaşma ve kirlilik içersinde o kadar olgun ve adaletli olması gerçekten çok ilginç. Bruce da olgunluğu, hayata tek başına atılmasından sonra ulaşıyor zaten. Mesela ceketini bir evsize verip, tek başına uzaklaşması ve sonra tekrar aynı evsiz ile karşılaşması, güzel anlardandı bence. Şimdi filmin sonlarına doğru gelen ve bu sefer de Rachel’a tokat gibi inen ve aslında “bak ben “I’m more” idim fakat sen anlamadın” der gibi söylenmiş olan söz geliyor.

Rachel Dawes: Wait! You could die. At least tell me your name.
Bruce Wayne: It’s not who I am underneath, but what I do that defines me.

Cidden güzel düşünülmüş, etkileyici sözler bunlar. Zaten Lucius Fox ve Alfred’in sözlerini hiç eklemiyorum bile. Bu arada aklıma gelmişken, Liam Neeson’un da mükemmel oyunculuk çıkardığı bir filmdi benim için. Liam’ı bu rolde izlemek bariz zevk vericiydi. Bruce’a sürekli gelen bir soru da vardı filmde.

Why do we fall Bruce?

Neden düşeriz peki? Sakar olduğumuz için mi yoksa “We might learn to pick ourselves up.” için mi :)

Bunların dışında ikinci filmde de etkileyici sahneler vardı. Bunlar arasında Joker’in bazı sözleri, felsefe kitaplarına bile girebilecek, konu olabilecek cinsten sözler. Zaten Joker gibi bir karakterden de böyle sözler çıkmalı değil mi :) Yazımı “Why so serious?” ile bitirmek istiyorum. Görüşmek üzere..Leave a Reply