search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Exchange 2010 ile Yeni Nesil Mesajlaşma Etkinliği Sonrası
Posted in Exchange Server | No Comment | 3,358 views | 06/11/2009 23:15

Microsoft Exchange Server 2010 ile ilgili yapılmış ciddi bir etkinlik vardı bugün. Kişisel katılımın mümkün olduğu ve Microsoft Bellevue Residence’ta gerçekleştirilen etkinlikte çok sayıda BT çalışanının kişisel katılımının dışında, internet üzerinden canlı yayın da yapılarak, farklı şehirlerdeki BT çalışanlarının da etkinliği izleyebilmesi sağlanmış oldu.

Yaklaşık 3:30 saat süren etkinlikte, ilk olarak sahneye Microsoft MVP’si Baki Onur Okutucu çıktı ve Exchange Server 2010 ile ilgili bir Overview yaptı. Exchange Server 2010 ile birlikte gelen yeniliklerin altını çizen hocamız, high availability, güvenlik, owa yenilikleri ve outlook üzerine bir sunum yaptı. Özellikle “mail gönderememek” gibi basit fakat önemli bir konu üzerinden başladığı konuşmasını, high availability ile sonlandırarak, kendisine ayrılan 1 saatlik süreyi doldurmuş oldu.

Capture2

Sonrasında MSHowto’dan Sait Sadunoğlu, Exchange Server 2010 ile birlikte gelen client ve server taraflı yenilikleri anlattı. Exchange Control Panel (ECP), Role Based Access Control (RBAC), Rights Management Service (RMS), Delegation, Moderation, Multi Mailbox Search ile birlikte 5651 yasasına uygun olarak kullanılabilen raporlama sisteminin üzerinde duran Sait Bey, bizlere Exchange hakkında çok detaylı bilgiler vermiş oldu.

Capture

Son olarak sunum için sahneye çıkan Microsoft Exchange Server MVP’si Mümin Çiçek idi. Mümin Bey, Exchange 2010 ile birlikte gelen güvenlik geliştirmeleri hakkında detaylı bilgiler vererek, sunumu Microsoft Hyper-V üzerine kurulu olan test sunucuları üzerinde bir kaç demo yaparak bitirdi.

Kısacası tüm katılımcılar için çok doyurucu bir 3.5 saat idi ve Exchange Server ile ilgili aklımıza takılan tüm sorulara cevap bulmuş olduk. Dikkatimi çeken şey, artık Exchange’in yapamadığı bir şeyin kalmaması oldu. Özellikle Powershell üzerinden yapabilecekleriniz sayesinde, Exchange’i kendi sisteminize en uygun şekilde ayarlayabilmektesiniz.

exchange

Sunumda sevdiğim hocalardan bir tanesi olan Hakan Uzuner ile karşılaşmak benim için sevindirici bir gelişme oldu. Hakan Abi ile güzel bir sohbet yapabilme fırsatı yakaladım ve Exchange ile ilgili kafama takılan Failover Cluster senaryolarını çözüme kavuşturmuş olduk. Yine aynı şekilde sunum sırasında Sait Bey ile tanışma fırsatı bulduk ve kendisiyle de konuşabilme fırsatı yakaladım.

Etkinliğin kayıtlarına çok kısa bir süre sonra sitem üzerinden erişebilirsiniz.Leave a Reply