search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
DPM 2007 Service Pack 1
Posted in Data Protection Manager | No Comment | 1,993 views | 15/01/2009 01:44

Sonunda beklenen Service Pack geldi. Bildiğiniz gibi Windows Server 2008 üzerinde Exchange Server yedekleri alınamıyordu. Bu sorunu ya farklı yedekleme çözümleri kullanarak ya da küçük hackler yardımıyla yapabiliyorduk. Fakat bir felaket durumunda bunlar ne kadar işe yarardı acaba? Sonuçta önemli olan yedek almak değil, zaten yedeği bir şekilde alabiliyorsunuz, fakat önemli olan bir felaket senaryosunda bu yedekten ne kadar hızlı ve doğru geri dönebildiğinizdir. İşte burada güven veren bir yazılım ile çalışmak sistem yöneticileri için önemli olacaktır.

Her ne kadar DPM yani Data Protection Manager ile Exchange Mail Database’lerini yedekleyebiliyor olsakta, System State yedeği alamıyorduk. Bu da beni hep tedirgin ederdi. “Ya exchange database’i değil de tüm sunucu çökerse?”. İşte SP1 öncesinde böyle bir durumda yapmanız gereken ceketinizi alıp çıkmak olacaktı. Fakat SP1 ile birlikte artık System State yedeği alabiliyoruz. System State yedeğini almaya çalışırken biraz zorlandığımı kabul etmeliyim. Çünkü senkronizasyon sorunları yaşanıyor ve düzgün olarak system state yedeği alamıyorsunuz. Fakat bunu da çözmenin yolu var. Bu makale ile ilgisi olmadığı için yazmıyorum fakat ilerki makalelerimde mutlaka göreceksiniz.

SP1 ile gelen bir diğer yenilik ise artık Hyper-V’nin de DPM’in kanatları altında olmasıdır. Bunun dışında DPM’de bir çok iyileştirme yapılmış durumda. Yalnız belirtmeden geçmek istemiyorum, DPM SP1 kurduktan sonra mutlaka Agent update yapmanız gerekmekte. Çünkü SP1 ile DPM server üzerindeki Agent dosyaları değişiyor. Sizin bu dosyaları, korunan sunuculara yüklemeniz lazım. Yalnız update sonrası restart istiyor. Yani önemli sunucularınız varsa, bu update işlemini gece yapmanızı tavsiye ederim.

DPM 2007 Service Pack 1 için Microsoft Download Center bağlantısı aşağıdadır:

x86 – http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=125991
x64 – http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=125992

Umarım sorunsuz bir şekilde yapınızı güncelleyebilirsiniz. İyi çalışmalar..Leave a Reply