search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Data Protection Manager 2007 inceleme ve izlenimlerim
Posted in Data Protection Manager, Windows Server | No Comment | 3,299 views | 28/06/2009 23:02

Sanırım biraz haksızlık etmiş olabilirim DPM’e. Bugün yapmış olduğum lab denemelerinde, gayet iyi bir performans çıkardı. Yalnız gerçek yapı, hiç bir zaman lab ortamı gibi olamıyor malesef. Çünkü gerçek bir verimerkezinde, her ne kadar sunucular local’den de bağlı olsalar bile veri transfer hızları, lab ortamındaki sanal sunuculardaki gibi olmuyor. DPM ile yapmış olduğum denemeler özel Dell Blade sunucular üzerinde gerçekleştirildi ve Blade’in bağlı olduğu Dell EqualLogic iSCSI SAN sunucusu sayesinde, senkronizasyon ve recovery point’ler çok kısa bir süre içersinde, hatasız bir şekilde oluşturuldu. Gerçek yapıda ise senkronizasyon ve recovery point oluşturma sırasında genelde hatalar ile karşılaşıyoruz. Bu da almanız gereken hayati yedeklerin, zamanında, düzgün olarak alınamamasına neden oluyor.

Yalnız gerçek yapıdaki sorunları geçersek, DPM ile Exchange Server çok hızlı bir şekilde recover edilebiliyor. Ayrıca Exchange Server üzerindeki Recovery Protection Group sayesinde, geri dönülen yedek üzerinden, sadece tek kullanıcının mailbox’ını bile dönebiliyorsunuz ki bu gerçekten güzel bir çözüm. Aynı şekilde DPM ile alınan System State yedekleri ile tamamen patlamış olan Active Directory Domain Controller sunucusunu ayağa kaldırabiliyorsunuz. Fakat DPM’den aldığınız yedeği, farklı bir Network paylaşımına atıp, bu yedeği yeni kurduğunuz Windows sunucuya, cmd üzerinden Windows Backup komut satırı ile geri dönebilmektesiniz. Burada biraz zorluk olduğunu kabul etmeliyiz. System State yedeğinin, DPM’e ait Standalone bir exe ile geri döndürülmesi daha güzel olurdu.

DPM 2007’nin sahip olduğu bir çok güzel özelliğin yanında, bir çok eksik noktalar da mevcut. Umarım DPM’in yeni versiyonunda, bu hatalar düzeltilir ve kullanıcılardan gelen geri dönüşlere göre iyileştirme yaparlar. Windows Server 2008 R2 ile birlikte iyi bir DPM çıkması güzel olurdu.Leave a Reply