search
Categories
Sponsors
VirtualMetric Hyper-V Monitoring, Hyper-V Reporting
Archive
Blogroll

Badges
MCSE
Community

Cozumpark Bilisim Portali
Yeni öğrenciler için USIS üzerinden ders ekleme dökümanı
Posted in Hayattan | 5 Comments | 11,811 views | 06/02/2009 16:26

Yıldız Teknik Üniversitesini yeni kazanan öğrenciler arasında mutlaka ders seçim telaşı yaşanmaktadır. Nedeni ise bilmedikleri bir sistem üzerinden ders seçmeleri gerekmesidir. Sağdan soldan, öğrenci forumlarından, nasıl ders ekleneceğine dair bilgi almaya çalışırlar bu arkadaşlar. Hele ki üniversitede tanıdık bir arkadaşınız yoksa bu iş daha da stresli olacaktır. Bu yüzden birazdan yazacaklarım için belki seneye bana minettar olacak çok kişi olacak. Teşekkürlerinizi banka hesabıma yapacağınız havaleler ile bana iletebilirsiniz arkadaşlar (: Ders seçimleri saat 12:00’da başlamaktadır. Bu zamana kadar Usis üzerinde Ekle-Sil menüsü göremeyeceksiniz. Sadece ders seçim gecesi 12:00’dan sonra bu menü belirtmektedir ve danışman haftasına kadar da yerinde kalmaktadır.

Ders seçimlerinizi yapabilmeniz için öncelikli olarak seçeceğiniz dersleri belirlemeniz gerekiyor tabiki. Hangi dersleri almanız gerektiği ve örnek ders programlarını, bölümlerinizin internet sitelerinde bulabileceksiniz. Bazı bölümler, her nedense bu programları yayınlamıyorlar. Onları da ayrıca kınıyorum buradan. Diyelim ki ders programı yayınlanmadı ve seçmek istediğiniz derslerin grup kodlarını bilmiyorsunuz. İşte burada devreye Ders Grup Görüntüleme menüsü devreye giriyor. Öncelikle Usis üzerinden bu grup görüntüleme bölümüne girelim;

dersgrup

Sonrasında karşınıza çıkacak olan seçimlik menülerden, bölüm ve sonrasında ders seçimi yapalım. Örneğin Fizik dersi, Fizik bölümü tarafından verilmektedir ve Bölüm kısmında yazan “Fizik” içersinde bulunur. Fakat Fizik bölümü kredileri farklı olan birkaç Fizik dersi vermektedir. Mühendisler için açılmış olan dersi seçmeniz gerekiyor. Yalnız korkmayın! Mühendisler için hangisi açıldığını bilmeseniz bile hata yapma şansınız yok çünkü Usis zaten seçmiyor. Yani sadece alabileceğiniz dersleri almanıza izin verir. Usis’de herhangi bir hata ile karşılaşmanız ya da alamamanız gereken dersi alabilmeniz gibi bir ihtimal çok düşüktür. Şimdi grup ve kontenjanları kontrol edelim. Mühendislik fakültesi için açılmış olan 0221902 numaralı Fizik 2 içersine giriş yaptım. Fizik 1 seçecek olsaydınız, bu kod 0221901 olacaktı. Eğer Fizik 1 dersi bulunduğunuz dönemde açılmadıysa, menüde gözükmeyecektir. Şimdi 0221902 numaralı fizik dersinin kontenjan durumlarına bakalım.

kontenjan

Yukarda görebileceğiniz gibi ders saat sayısı, ders kodu ve grup kodunu görebilmekteyiz. Mesela 1 ve 5 gibi grupların dolmuş olduğu resimden görülüyor. Bu nedenle boş olan bir gruptan seçim yapacağız. Örneğin 3 numaralı grubu, Usis üzerinden ekleyelim. Usis menüsünden Ekle Sil’e geliyoruz.

eklesil

ekleme

Sonrasında bir önceki aşamada belirlemiş olduğumuz ders kodunu ve ders grubunu, resimde görebileceğiniz kısımlara girerek, Ekle tuşuna basmak kalıyor. Ekleme işleminden sonra eklemiş olduğunuz ders, sağ kısımda bulunan ders listesi arasına eklenecektir. Silmek istediğiniz ders varsa, bu kısımdan seçerek, Sil butonuna basabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz derslerin genel programını, Ders Programı menüsünden görebilirsiniz. Kolay gelsin.


Comments (5)

özge

June 28th, 2010
00:57:38

sayfamı açtığımda derse kayıt die bi bölüm cıkmıyor yaz oklulu için ders eklmem lazım ama olmuyoo napmam lazım


tayfun

September 16th, 2010
21:17:28

banka hesabına gelmesede çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkk teşekkürler saolasın :))


tolga

September 17th, 2010
15:25:42

sağolasın kardeşim


oğuz

September 17th, 2010
22:57:41

çok teşekkürler sen olmasan kafayı yicektim


alperen

September 14th, 2012
14:25:12

örneğin ben mkm de yayınlanan programa göre mi grup seçmek zorundayım yok sa kendi ders programımı kendim mi belirliyormLeave a Reply